İnternette tanıştığınız kişinin yalan söylediğini nasıl anlarsınız? Aşk'a dair

Birçok insan internette partner ya da arkadaş arıyor. Arkadaşlık sitelerinin milyonlarca kadın ve erkek üyesi var. Birçok insan internette tanışıp beraber oluyor hatta evleniyor. Ancak internette flörtleşmenin bir de diğer yanı var. İnsanlar burada gerçek hayata kıyasla kendileri hakkında daha çok yalan söyleyebiliyor. Bu da ciddi ilişki ya da evlilik amacıyla birilerini arayanlar için hem hayal kırıklığı hem de vakit kaybına neden oluyor.
internette yalan
Bu yazıda size internette tanıştığınız kişilerin size yalan söyleyip söylemediklerini nasıl anlayabileceğinize dair bazı ipuçları vereceğiz.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Sevgiliyle Uludağ Tatili
Çekirge’de Eşinizle Yemek Yiyebileceğiniz Şık Restoranlar
Sevgilinizle Bursa Kültür Turu Yapın

Bir kişinin yalan söylediğini anlamanın en iyi yolu o kişiye bazı çapraz sorular sormaktır. Çapraz soru, karşıdakine aynı konuyla ilgili farklı sorular sorup bunlar arasındaki tutarsızlıklar sayesinde yalanı yakalamanızı sağlar. İnternette tanışılan insanlar en çok işleriyle ya da meslekleriyle ilgili yalan söyleme eğiliminde olur. Bu konudaki yalanı yakalamak aslında kolay.

Karşınızdakinin bu konuda yalan söylediğini düşünüyorsanız onu nazikçe ve fark ettirmeden sorguya çekebilirsiniz. Mesleğini söyledikten sonra hangi bölümden mezun olduğunu sorun ya da mezun olduğu okulun eğitim süresiyle ilgili hatalı bir şey söyleyin. Örneğin 4 yıl öğrenim gerektiren bir bölümden mezun olması gereken kişiye “Bunun için 6 yıl okumak çok zor olmalı” diyebilirsiniz. Buna itiraz etmezse ya da düzeltmezse ortada bir yalan dolaşıyor olabilir. İşle ilgili yalanları anlamanın birçok yolu var. Biraz araştırma yapıp işi hakkında sohbet etmeniz zaten sizi aydınlatacaktır.

İnsanlar yaşları hakkında da yalan söyleyebilir. Bu konudaki yalanları tespit etmenin yolu da kişinin yaşına pararlel bazı sorular sormaktır. Sizinle aynı yaştaysa sizin çocukluğunuzun popüler çizgi filmleri aynıdır. Birkaç örnek vererek bunları bilip bilmediğini ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin 80’lerin başında doğan bir çocuğun Voltron’u bilmiyor oluşu bir yalana işaret ediyor olabilir. Ya da 90’larda doğan bir çocuğun Harry Potter hakkında çok az şey biliyor olması da onun yaşıyla ilgili bir şeylerin ters olduğunu gösterir.

İnternette yalanı yakalamanın pek çok yolu var. Kişinin diğer sosyal medya hesaplarına gözatmak da onunla ilgili bilgilerinizi doğrulamanızı sağlayabilir.

Yalandan korunmanın en doğru yollarından biri de doğru arkadaşlık sitesi ya da doğru arkadaşlık uygulamasını kullanmaktır. Güvenilir arkadaşlık siteleri üyelerini sahte profil, dolandırıcılık ya da her türlü istismardan korumak için profesyonel ekiplere sahiptir. Bu ekipler sorunlu kişilerin profillerini inceleyip gerekirse o profillerin üyeliklerine hemen son verir. Bu da sizin yalancılara rastlama ihtimalinizi ciddi oranda azaltır.