Sevgilinizle Bursa Kültür Turu Yapın Bursa'daki En İyiler

Marmara Bölgesi’nin incilerinden, Osmanlı başkenti, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Bursa sevgiliyle tatil deyince akla gelen ilk şehirlerden. Eğer birkaç güne kısa ve keyifli bir tatil sıkıştıralım diyor, hem tarihi hem de doğal güzellikleri görmek istiyorsanız Bursa çok iyi bir alternatif. Bursa ve civarında gezebileceğiniz onlarca yer var. Sevgiliyle tatil yapmak isteyenler için işte Bursa kültür turu detayları sizlerle.

Bursa'da sevgilinizle şehir turu atmayı unutmayın

Bursa’da sevgilinizle şehir turu atmayı unutmayın

Bursa’nın tarihi güzelliklerini gezin
Bursa’da gidebileceğiniz pek çok tarihi mekan var. İlk durak Bursa’nın en heybetli, en çok cemaat alan ve mimari özellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen 20 kubbeli Bursa Ulu Camii var. Bunun dışında yine mimarisiyle dikkat çeken Yeşil Camii de ziyaret edilebilir. Bursa Heykel’de yer alan Kozahan eski bir Osmanlı çarşısı. Bu çarşının avlusunda tarihi koklayarak çay içebilir, Kapalıçarşı’yı gezebilir, hanlar içerisinde yer alan içerideki dükkanlardan sevgilinize başta ipek şallar olmak üzere farklı hediyeler alabilirsiniz.

Bursa civarını da görmeyi unutmayın
Bursa’ya sadece 20 dakika uzaklıkta olan Mudanya, deniz kenarında yer alan şirin bir ilçe. Burada Mudanya Mütareke Binası’nı ziyaret edilebilir, sevgiliyle deniz kenarında çay keyfi yapılabilirsiniz. Oğuzların Yıldızhanoğlu Kızık boyunun kurduğu yedi köyden biri olan, Kızık köylerindeki köylülerin eskiden cuma namazı için toplandığı yer olduğu için adı Cumalıkızık olan köy de mutlaka ziyaret edilmeli. Burada yöre halkının yaptığı organik yiyeceklerden alabilir, restoranlarda sevgilinizle yemek yemenin tadına varabilirsiniz. Mudanya ardından Trilye’deki eski kiliseler, Rum mimarisi kalıntıları da görülmeli.

Şehrin merkezinde sevgilinizle sizi sürprizler bekliyor
Bursa için eski Osmanlı başkenti demiştik. Orhan Gazi, Osman Gazi, I. Murad (Hüdavendigar), I. Bayezid (Yıldırım), I. Mehmed (Çelebi), II. Murad Külliyeleri ziyaret edilebilir. Sevgiliyle hamam keyfi yapmak isteyenler Çekirge civarındaki tarihi hamamlarda da vakit geçirebilirler. Irgandı Köprüsü de Setbaşı’nda yer alan tarihi bir köprü. Yenilenen köprüden geçerken yöreye has el işi pek çok hediyelik eşyanın yer aldığı dükkanlara da göz atabilirsiniz.

Bursa müzelerine uğramayı unutmayın
Bursa’ya gitmişken birbirinden ilginç müzeleri de ziyaret etmeden olmaz. Arkeoloji Müzesi, Atatürk Müzesi, Anadolu Arabaları Müzesi, Enerji Müzesi, Hünkar Köşkü Müzesi, Basın Müzesi, Celal Bayar Müzesi en bilinen ve sık ziyaret edilen müzeler arasında yer alıyor. Sevgiliyle kültür turu için Bursa ideal bir şehir. Haftasonu için sevgilinizle Bursa turu yapmak için şimdi plan yapın.